Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-07-2021 00:36   Güncelleme : 09-07-2021 00:36

ANZER BALI COĞRAFİ İŞARET DENETİMLERİ VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

​Rize İli, İkizdere İlçesi, Çiçekli ve Ballıköy köylerini kapsayan Anzer bölgesinde yaklaşık 13 km uzunluğundaki vadide üretilen dünyaca ünlü Anzer Balı; Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün 02

ANZER BALI COĞRAFİ İŞARET DENETİMLERİ VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

​Rize İli, İkizdere İlçesi, Çiçekli ve Ballıköy köylerini kapsayan Anzer bölgesinde yaklaşık 13 km uzunluğundaki vadide üretilen dünyaca ünlü Anzer Balı; Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün 02.12.2019 tarih ve C2019/199 sayılı başvuruları sonucu 16.02.2021 tarihinde 676 sayılı belge ile ilimizde menşe olarak Coğrafi işaret tescili alan ilk ürünümüzdür.

Anzer Balı Coğrafi işareti kapsamında Ballıköy köyü Muhtarlık binası önünde denetim ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürümüz Murat GENC, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü, İlçe Tarım ve Orman Müdürü, Teknik Personellerimiz, Ballıköy Köyü Muhtarı, Ballıköy ve Çiçekli Köyleri Anzer Balı Üreticileri, Anzer Balı Üretici Kooperatiflerinin Yöneticileri katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürümüz Murat GENC, yapılan sunumun ardından; “Coğrafi işaretli ürünlerin, tarımsal üretimde markalaşma, tanıtım ve reklam, ürünlerin katma değerinin yükseltilmesi gibi konularda büyük avantajları vardır. Coğrafi İşaret Tescili sayesinde hem üreticilerimiz kazanacak hem de tüketicilerimiz doğru ürünle buluşacaktır. İlimiz genelinde 11 adet Coğrafi işaretli ürünümüz bulunmaktadır. Hali hazırda 6 ürünümüz daha Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapmış ve inceleme aşamasındadır. Bu ürünlerimizin de tescil edilmesiyle beraber İlimizde üretilen, yöremizi tanıtan ürünlerimiz daha da değer kazanacaktır. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak İlimizde Coğrafi işaretli Ürün sayısını artırmaya yönelik çalışmalara katkı sunmaya devam edeceğiz. Bu projede görev alan tüm ekip arkadaşlarıma ve çalışmalar sırasında desteklerini esirgemeyen bölgede faaliyet gösteren kooperatif başkanlarımız ile muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Anzer Balı Coğrafi İşaret tescilimizin İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Toplantı sonunda üreticilerin soruları cevaplandırılmıştır.