Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-06-2021 18:30   Güncelleme : 14-06-2021 18:30

ÇAYDA DOLOMİT KALSİYUM GRANÜL OKSİT FORMUNDA TARIM KİRECİ UYGULANMASI

​Nisan ayında İl Müdürlüğümüz Yakup Şanal Toplantı salonunda yapılan çalıştayda (çayda dolomit kalsiyum granül oksit formunda tarım kireci) alınan kararlar doğrultusunda İlimiz ve İlçelerinde belirlenen 268 üreticinin arazilerinde tarım kireci uygulamasına başlanmıştır

ÇAYDA DOLOMİT KALSİYUM GRANÜL OKSİT FORMUNDA TARIM KİRECİ UYGULANMASI

​Nisan ayında İl Müdürlüğümüz Yakup Şanal Toplantı salonunda yapılan çalıştayda (çayda dolomit kalsiyum granül oksit formunda tarım kireci) alınan kararlar doğrultusunda İlimiz ve İlçelerinde belirlenen 268 üreticinin arazilerinde tarım kireci uygulamasına başlanmıştır.

268 üreticimizin arazilerinden alınan numunelerin analiz sonucu PH değeri 3.9 – 4.2 olarak tespit edilmiştir. Bu PH’nın süründürülebilir bir çay tarımı olması için 5. 5,5 PH aralığına yükseltmek amacıyla; Bakanlığımız BUGEM Daire Başkanı ve görevli teknik personeli, İl Müdürümüz Murat GENC ve teknik personellerimiz, ÇAYKUR yetkili ve görevli personelleri, KİSAD yetkilileri, Çay Araştırma Enstitüsü yetkili ve görevli personellerinin katılımlarıyla çayda DOLOMİT KALSİYUM GRANÜL OKSİT FORMUNDA TARIM KİRECİ uygulanmasına başlanmıştır.